Skip to main content

Clemens Ascher i jego “There is no release from the brain police”

Wystawę Clemensa Aschera “There is no release from the brain police” można oglądać w Krakowie; premiera miała miejsce podczas FotoArtFestivalu 2019 w Bielsku-Białej.
Dzięki Fundacji Centrum Fotografii organizującej międzynarodowe biennale FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo w Bielsku-Białej zapraszam na wystawę  Clemensa Aschera pt. “There is no release from the brain police”.
Artysta (rocznik 1983) jest absolwentem Miami Ad School Europe w Hamburgu. W czasie studiów został wyróżniony tytułem “German Student of the Year” w konkursie European Design and Advertising Awards.Mieszka i pracuje w Wiedniu, Innsbrucku, Londynie i Hamburgu realizując projekty dla tak znaczących klientów, jak amerykański potentat samochodowy Lincoln, francuska sieć hoteli Accor, niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych, magazyn The Guardian, Garage Magazine i Men’sHealth. W swojej twórczości czysto artystycznej, nieograniczonej życzeniami i oczekiwaniami klientów, Ascher wyraża niepokój i krytyczną nieufność wobec fotograficznego medium, które jest tak podatne na manipulacje.

Fotograf inspiruje się twórczością artystów różnych epok. Odwołuje się zarówno do minimalizmu twórców spod znaku holenderskiej grupy De Stijl, szeroko pojmowanego modernizmu, estetyki fotografii reklamowej, jak i melancholii obrazów Davida Hockneya. Kreuje kolorową, zaskakującą, wyobcowaną rzeczywistość, której sztuczna perfekcyjność i pustka budzą niepokój. W tej dziwnie wyjałowionej z emocji scenografii „sztucznych rajów” pojawiają się starannie ubrane postaci/aktorzy karmiący się fast foodem i popijające barwne, syntetyczne drinki. To świat pozostający pod kontrolą, pozbawiony spontaniczności, przejawów buntu, niespodzianek. Obraz nie potrzebuje czerni i mroku, żeby emanować poczuciem zagrożenia. Świat jak z reklamy, w której nic nie jest takie, jakie się chce wydawać. To światy, w których nasze pożądanie, potrzeby i tęsknoty są celowo, z premedytacją pobudzane, nigdy niezaspokajane, a wolność jest kolejną iluzją.

Miejsce: Małopolski Ogród Sztuki Ul. Rajska 12 ( I piętro) 
Termin: do 16 stycznia 2020; codziennie od 10.00 do 18.00 
Wstęp wolny

Kurator: Maja Herzog  (tekst kuratorski tutaj…)
Organizatorzy w Krakowie: Fundacja na rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA, Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau oraz Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego – Scena MOS.