Skip to main content

2. spotkanie warsztatowe projektu Senior_Reporter w Katowicach

3 kwietnia, w wiosennej, serdecznej, poświątecznej atmosferze spotkałyśmy się z seniorami z Grupy Malarskiej Zawodzie, tym razem w ich pracowni, w Domu Kultury. Oprócz obejrzenia wystawy dwóch uczestników Grupy: Jadwigi Michty i Dariusza Senejko mieliśmy w programie dnia warsztat nt. fotoreprodukcji obrazów, w oparciu o własne prace. W sali galeryjnej, gdzie było lepsze światło i więcej miejsca, niż w pracowni na dole, uczyliśmy się w tzw. świetle zastanym odpowiedniego ustawienia przedmiotów do zdjęć tak, by wyeliminować niepotrzebne cienie; robiliśmy podstawowe ćwiczenia z edycji w oparciu o podstawowe funkcje. Porównywaliśmy, czym różnią się funkcje: ekspozycja, kontrast, ostrość, czy nasycenie obrazu. Ważne było osiągniecie temperatury, nasycenia i tonacji zdjęcia najbardziej zbliżonych do malarskiego oryginału. Uczyliśmy się kadrowania i korygowanie wielkości zdjęcia w funkcjach smartfona, w zależności od finalnego wykorzystania reprodukcji.
Program każdych zajęć przygotowujemy zgodnie z potrzebami uczestników, wcześniej sygnalizowanymi. Kolejny warsztat będzie dotyczył zakładania i prowadzenia konta na FB/Instagramie. W maju wybieramy się wspólnie na plener, z którego zrobimy reportaż fotograficzny.
Te kilka środowych godzin dały nam wiele przyjemności. Uczestnicy warsztatu cieszyli się ze zdobycia przydatnych umiejętności, a prowadzące miały satysfakcję, że przekazywana wiedza rzeczywiście zostanie wykorzystana przez seniorów, m. in. do tworzenia portfolio pasjonatów malarstwa.